demir-çelik-450x250

DEMİR ÇELİK SEKTÖR SİSTEMLERİ

Endüstriyel Sistemler bölümünde ürünlerimiz, anahtar teslim projelerden teknolojik iyileştirmelere, enerji optimizasyonlarına, yenileme ve yükseltmeye kadar her zaman karmaşık ve müşterilerimizin özel ihtiyaçlarına uyarlanmış sistemler aracılığıyla çözümlerimizdir .

Medel Elektronik, yirmisekiz yıl öncesine dayanan geçmiş deneyimlere ve referanslara dayanan bilgi birikimi ile proses izleme ve kontrol sistemleri için eksiksiz bir elektrikli ekipman ve otomasyon hizmetleri yelpazesi sunar; Çelik ve Metal sektöründeki projeler, elektrikli çelik işleri ve yüksek fırınlardan, yassı ve uzun ürün haddehanelerine, bitirme hatlarına ve diğer tamamlayıcı işlemlere kadar uzanır.

Bu hizmetler, 0, seviye 1 ve seviye 2’yi kapsayan en son otomasyon trendleri olan Endüstri 4.0 ile endüstriyel otomasyondaki en gelişmiş eğilimleri karşılar, şirket içi üretilen ürünlerin yanı sıra üçüncü taraf platformlar: PLC’ler, HMI’lar, en tanınmış üreticilerin hızlı veri kaydedicileri ve AC/DC sürücüleri. Elektrik mühendisliği hizmetlerimiz, müşterilerimizin otomasyon ve kontrol sistemlerinin faydalı yaşam döngüsünü kapsar.

Endüstriyel Sistemler Bölümü’nün proje departmanı, çözümler sunmak ve müşterilerimizin üretim sistemlerinin fabrika süreçlerinin bilgisayar sistemlerine sıkı bir şekilde entegre edilmesini sağlamak ve sonuç olarak yüksek üretkenlik seviyeleri ve optimum verimlilik sağlamak için gereken bilgi  birikimine ve becerilere sahiptir.

 

ENTEGRE ÇELİK FABRİKASI

Temel olarak bir yüksek fırın tesisi ve aşağıdakiler gibi yardımcı ekipmanlarından oluşur:

* Avluda, limanda vb. istifleyiciler, toplayıcılar ve vinçler.
* Katkı maddeleri (kireç, dolomit, ferro-alaşımlar vb.) ve maden cevheri, hurda sahaları vb. için Malzeme Taşıma üniteleri.
* Kok Fırın Pilleri
* Sinterleme Üniteleri
* Taşıma sistemleri: erimiş pik demiri BOS-BOF’a taşımak için torpido kepçeleri
* Temel oksijen çelik üretimi: BOS, BOP, BOF (Temel Oksijen Fırını)
* İkincil Metalurji – arıtma: pota fırını
* Sürekli Döküm tesisleri: MCC

ELEKTRİKLİ ÇELİK FABRİKASI

Elektrikli fırınlarda çelik üretimi için, elektrotlar (birden ağaca) ve sepetlerde (potalar) bulunan metalik yük arasında oluşturulan bir elektrik arkının ürettiği ısıdan yararlanıyoruz. Diğer bir olasılık, üretim kapasiteleri ark ocaklarından daha küçük olan indüksiyon ocaklarında indüklenen elektrik akımlarının ürettiği ısıdan yararlanmaktır.

Medel Elektronik, anahtar teslimi olarak mühendislik, tasarım, proje yönetimi, programlama, ana ve yardımcı elektrikli sürücüler, otomasyon ve kontrol sistemleri, elektrik kurulumu, mühendislik, devreye alma, devreye alma, eğitim ve bakım sağlar.

-Pota metalurji tesisleri: EAF & LF (seviye 1 ve 2),
-Sürekli tekerlekler (seviye 1 ve seviye 2),
-Yardımcı tesisler: su arıtma tesisleri ve pompa istasyonları, hurdalıklar, toz giderme tesisleri, EAF ve LF’de tam otomatik katkı yönetim sistemleri

YASSI ÜRÜN SICAK HADDEHANELER

Sıcak Haddeleme, bir veya çeşitli hadde tezgahlarına basınç uygulayarak enine kesiti küçülterek çelik, alüminyum ve diğer metalleri şekillendirme işlemidir. Sıcak haddeleme, büyük kesit küçültmeler gerçekleştirmek için yüksek sıcaklıklarda metalin sünekliğinden yararlanır. Yassı ürün sıcak haddehaneleri, sonraki dönüştürme işlemi için uygun sıcaklıkları elde etmek için önceden ısıtılmış ve yeniden ısıtma fırınlarında homojenize edilmiş yassı levhalardan beslenir.

Yassı ürün için elde etmek istediğimiz ürün tipine bağlı olarak çeşitli hadde kombinasyonları vardır.

Sac levhaların üretimi için, genellikle Edger olarak bilinen, tersine çevrilemez bir ikili sehpa, önceki bir kireç çözme işlemini gerçekleştirmek için kullanılır. Daha sonra, 4 Yüksek ters çevrilebilir bir stand, levhayı 20 veya 30 metrelik bir plaka levhasına dönüştürür, bu levha, baş ve kuyrukta kesildikten sonra, depolama ve nakliye öncesinde bir soğutma yatağında soğutulur.
Amaç, sıcak haddelenmiş rulolar (HRC) elde etmek olduğunda, levha, daha önce basınçlı su ile kireç çözme işlemine tabi tutulan sürekli veya yarı sürekli bir haddehaneye geçer. Kesintisiz haddehane genellikle 5 ila 7 tezgahtan oluşur ve nihai kalınlıklar 12 ila 1 mm (ve hatta daha az) arasındadır.

UZUN ÜRÜN SICAK HADDEHANELER

Haddeleme, bir malzemenin – Uzun Ürün Sıcak Haddehaneleri durumunda kütük veya blumların – basınç nedeniyle malzemenin kesitini azaltmak amacıyla aynı hızda ancak zıt dönüş anlamında dönen iki silindirden geçirilmesinden oluşur. rulolar tarafından uygulanır. Önceki bir aşamada, kütüğün bir Yeniden Isıtma Fırınında belirli bir sıcaklığa, yani haddeleme sıcaklığına kadar homojen olarak ısıtılması gerekir. Bu Haddehanelerden çubuk, inşaat demiri, profil, ray, jant, tel, boru vb. birçok ürün elde edilebilir.

Uzun Ürün Yuvarlamada iki ana kurulum türü bulunabilir; sürekli ve süreksiz (aynı zamanda çapraz ülke olarak da adlandırılır. Birincisi, kaba, ara ve finiş haddesi aşamaları sırasında çubuğun bir anlamda sürekli bir şekilde haddelenmesinden oluşur. İkincisi, normalde 2 -Yüksek veya 3-Yüksek stantlar Ara ve finiş hadde aşamaları sürekli olarak yapılır.

Medel Elektronik, 28 yılı aşkın bir süredir, Uzun Ürün Sıcak Haddehanelerinin otomasyonu ve kontrolü için sistemler tasarlamakta ve çözümler uygulamaktadır, kullanılan sürücüler ve kontrol sistemlerinde her zaman en son teknolojiyi ve en tanınmış ve itibarlı markaları kullanmaktadır. Bu çözümler, bakım ve işletme maliyetlerini düşürmeye ve ardından daha kaliteli bir ürün elde etmeyi amaçlayan üretim çıktılarını iyileştirmeye yöneliktir.

SOĞUK HADDEHANELER

Medel Elektroniğin kapsadığı alanlar arasında karbon ve paslanmaz çelik için Soğuk Haddehaneler ile ilgili pazar nişi yer almaktadır. Soğuk Haddeleme, sıcaklığı kristalleşme noktasının altında tutan sürekli yüksek hızlı bir deformasyon işlemidir. Hacimdeki değişiklik haddeleme yönünde (enine yönde neredeyse hiç deformasyon olmadan), şerit yeniden kristalleşme sıcaklığının altındayken, oda sıcaklığında meydana gelir, malzemeyi sertleştirerek mukavemeti arttırır, ayrıca şerit perdahını ve toleransları iyileştirir. .
Karbon çeliklerinde ise soğuk haddeleme, çeliğin cinsine göre değişen kalınlıklar için sıcak haddelenmiş ve dekapajlanmış rulolardan başlar ve orijinal kalınlığını kalın kalınlıklar için %30 ve teneke için %90 arasında değişen oranlarda azaltır. Bu azalma, sürekli olabilen soğuk haddehanelerde elde edilebilir, sözde tandem (5 veya 6 farklı stanttan oluşur) veya arka arkaya geçişlerde nihai kalınlığa ulaşılan tersinir olanlardır.
Bobin veya levha olarak üretilen soğuk haddelenmiş karbon çeliği, tipik olarak tarım aletleri, otomotiv, konteynerler, elektrik motorları, ev aletleri, ev elektriği ve metal işleri için kullanılır.

Soğuk haddelemeden sonra üretilen malzeme şu şekilde satılabilir:

Tam Sert: Soğuk haddelenmiş, tavlamasız ve düşük sünekliğe sahip çelik. Daha sonraki bir tavlama veya galvanizleme aşamasının kullanılmasını gerektirir.
Tavlama: Soğuk şekillendirme veya soğuk çekme yapmamıza izin veren, sünekliğini geri kazandığı bir termal işleme tabi tutulan soğuk haddelenmiş çelik.
Black Coil (Black Plate): Kalaylı ve krom kaplama için taban malzemesi görevi gören tavlanmış malzeme.

İŞLETME HATLARI

Proses Hatları, çelik, alüminyum, bakır vb. şeritlerin yüzey ve/veya ısıl işlemleri için kullanılan tesisatlardır. Bu işlemler, iç yapıyı yenilemek, bitirmeyi iyileştirmek ve boyutsal toleranslara ulaşmak için gereklidir. Farklı süreçlere göre Medel Elektronik Güç Teknolojisinde referanslarımız geniş ve çeşitlidir:

-ETL (Elektro-kalaylama Hatları) 250.000 t/y’e kadar
-EGL (Elektro-galvanizleme Hatları ve elektrolitik kaplama işlemleri). 40.000’den 150.000 t/yıl’a kadar
-CGL (Sürekli Galvaniz Hatları ve daldırma kaplama işlemleri). 45.000 tondan 450.000 ton/yıl’a
-PL (Dekapaj Hatları ve diğer kimyasal işlemler). 1.850.000 ton/yıl’a kadar
-CL (Boyama ve Organik Kaplama Hatları). 200.000 ton/yıl’a kadar
-AL (Tavlama Hatları ve diğer ısıl işlemler).
-FL (Bitiş Hatları: muayene, boy kesme, dilme, yandan düzeltme, geri tepme vb.)

Medel Elektronik, 28 yılı aşkın süredir Sürekli Proses Hatlarının otomasyonu ve kontrolü için sistemler tasarlamakta ve çözümler uygulamaktadır. Bu çözümler, bakım ve işletme maliyetlerini düşürmeye ve ardından daha kaliteli bir ürün elde etmeyi amaçlayan üretim çıktılarını iyileştirmeye yöneliktir. Aşağıdaki “anahtar teslimi” çözümler, söz konusu hedeflere ulaşmayı amaçlamaktadır:

Komple elektrikli ekipman: orta gerilim şalt cihazları, düşürücü transformatörler, motorlar, motor kontrol merkezleri, kontrol masaları ve kontrol panelleri dahil olmak üzere dış ve iç trafo merkezi; Genel olarak Seviye 0: saha cihazları, enstrümantasyon vb.
Temel Otomasyon Seviye 1, kontrol PLC sistemleri / DCS sistemleri ve yerel ve global topoloji ağlarında (Ethernet) işletim ve görüntüleme HMI’larını içerir.
ERP’ler, MES, vb. gibi hiyerarşik olarak üst sistemlerle doğrudan ilişki ile Seviye 2 süreç otomasyonu.

Back to Top
Product has been added to your cart